Aktuality od 1. apríla 2022 nájdete na oficiálnej webstránke novovzniknutej Správy Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici.
Začína jar a s ňou aj obdobie rozmnožovania mnohých živočíchov. Niektoré z nich to nemajú na svojej púti k partnerom jednoduché. Najmä obojživelníky, ktoré sú najohrozenejšou skupinou živočíchov v Európe, často počas migrácie narazia na ťažko prekonateľné bariéry. Masové úhyny na dopravných komunikáciách patria medzi najvýznamnejšie z množstva negatívnych vplyvov, ktoré spôsobujú rapídny ústup obojživelníkov.
Pre väčšinu obojživelníkov je typická vernosť miestu, kde sa vyvinuli z vajíčka, čo znamená, že sú schopné sa rozmnožovať iba na týchto miestach. Buďme preto ohľaduplní a dajme možnosť týmto užitočným tvorom dostať sa zo zimovísk na svoje reprodukčné lokality.
História Svetového dňa vody siaha do roku 1992, kedy konferencia OSN o životnom prostredí a rozvoji odporučila oslavovať deň vody na medzinárodnej úrovni. Valné zhromaždenie Organizácie spojených národov následne reagovalo vymenovaním 22. marca 1993 za prvý Svetový deň vody, od tej doby sa koná každoročne.
Správa Tatranského národného parku si tento deň pripomína každoročne prostredníctvom environmentálnych akcií. Aj tento rok pripravila prezentácie a besedy pre žiakov Základnej a Materskej školy na Dostojevského ulici v Poprade pre školákov prvého stupňa.
Cieľom besied bolo pripomenúť si dôležitosť a nenahraditeľnosť vody a dôsledky klimatických zmien na našu planétu.
Pravdepodobne ľudským zavinením vznikol druhy tohoročný požiar v Tatranskom národnom parku. Hasiči momentálne bojujú s ohňom v oblasti prírodnej rezervácie Kút. Plameňmi bolo zničených niekoľko desiatok hektárov trvalého trávnatého porastu a lesa. Pracovnici Správy TANAP-u budú mapovať rozsah škôd na biotopoch.
Apelujeme na všetkých návštevníkov národného parku, aby nehazardovali s otvoreným ohňom.
Dnes 21. marca si každoročne pripomíname MEDZINÁRODNÝ DEŇ LESOV. Jeho cieľom je zvýšiť povedomie o hospodárení, ochrane a trvalo udržateľnom rozvoji všetkých typov lesov v prospech súčasných a budúcich generácií. Tohtoročnou témou je „Zvoľme si udržateľné drevo pre ľudí a planétu“.
Naučiť sa porozumieť našim lesom a dať deťom základ pre lepšie pochopenie ich významu je rozhodujúcim krokom k ochrane prírodných zdrojov pre budúce generácie. Lesy pomáhajú udržiavať zdravé ovzdušie, pôdu, vodu a zohrávajú kľúčovú úlohu pri riešení najväčších výziev, ktorým čelíme dnes, ako sú klimatické zmeny, eliminácia hladu a udržateľnosť mestských a vidieckych spoločenstiev.
Svet stratil od roku 1990 420 miliónov hektárov lesa, čo je oblasť väčšia ako India, pričom odlesňovanie pokračuje rýchlosťou približne 10 miliónoch hektárov ročne, najmä v dôsledku poľnohospodárskej expanzie. Udržateľné a prírode blízke hospodárenie v lesoch môže pomôcť znížiť odlesňovanie, obnoviť degradovanú krajinu a poskytnúť ľuďom pracovné miesta a obnoviteľné materiály.
Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky našim lesom k ich medzinárodnému dňu praje:
- Klimaticky priaznivé nastávajúce vegetačné obdobie.
- Bohaté biologické spoločenstvá pod ich korunami a dobrý zdravotný stav.
- Pochopenie a ocenenie zo strany širokej verejnosti ich nezastupiteľného miesta v našej krajine.
- Prírode blízko orientovaných obhospodarovateľov, tak štátnych ako aj neštátnych, ktorí zohľadňujú požiadavky ochrany prírody.
- Spracovateľov ich drevnej hmoty, ktorí múdro a úsporne zrealizujú jej najracionálnejšie zhodnotenie.
- Dostatočnú výmeru území, kde les môže byť skutočne lesom v jeho pravej podstate, bez priamych vplyvov človeka, a kde už je alebo sa dnes tvorí stredoeurópska lesná divočina.
Záverom si želáme, aby lesy boli vnímané komplexne spolu s ich všetkými vzájomne previazanými zložkami a súčasťami- s lesným porastom, odumretým drevom, pôdou, vodným režimom a všetkými spoločenstvami rastlín, húb a živočíchov.
viac na stránke: http://www.sopsr.sk/web/?cl=20875
Štátna ochrana prírody SR v spolupráci so ZO SZOPK Bocian s podporou Lichtenštajnskej Nadácie CICONIA realizuje v roku 2022 už 21. ročník Ekovýchovného programu Bocian.
Odborným garantom a autorom programu je RNDr. Miroslav Fulín CSc., koordinátor sčítania bociana bieleho na Slovensku. Na programe spolupracujeme s organizáciou SOS/BirdLife Slovensko.
Bocian biely je vďaka svojmu nenápadnému spôsobu života v blízkosti ľudských obydlí vynikajúcim modelovým druhom pre environmentálnu výchovu a pre budovanie vzťahu k prírode.
Cieľom programu je zvýšiť záujem mladých ľudí o prírodovedné pozorovanie a zapojiť ich do odbornej činnosti – práce vedca, ornitológa. Spoznajú tak etológiu bociana, zdokonalia si ekologické poznatky cez poznávanie života bociana a získavanie údajov o stave populácie bociana bieleho.
Viac sa dozviete na: http://www.sopsr.sk/web/?cl=93
Na ceste medzi Mengusovcami a Tatranskou Štrbou prebehla netradičná záchranná akcia. Hasiči zachraňovali život jelenici uviaznutej v betónovej šachte.
Otvorené šachty sú obrovským nebezpečenstvom nielen pre živočíchy žijúce v lese, ale aj pre ľudí. Zamestnanec Správy TANAPu pred niekoľkými dňami počas svojej terénnej služby spozoroval z vozidla hlavu jelenice pri ceste. Zistil však, že nejde o zrazenú zver, ale o bezmocnú jelenicu do pol tela uväznenú v šachte. Pravdepodobne počas noci pri migrácii za potravou došlo k nešťastnému pádu jelenice do takto nezabezpečenej šachty. Strážca Správy TANAPu kontaktoval miestneho poľovného hospodára zo Štrby, ktorý spolu s ďalším členom poľovného združenia a hasičmi sa ju podarilo vytiahnuť von. Keďže ide o poľovný druh, miestne poľovné združenie sa zaviazalo kontaktovať Správu slovenských ciest v Tatranskej Štrbe, aby šachtu čo najskôr zabezpečili betónovým poklopom.
Podobné prípady záchrany živočíchov z takýchto pascí nie sú vôbec ojedinelé. Za uplynulé roky sme mali možnosť pomôcť z takejto život ohrozujúcej situácie bobrom, vydrám a aj plazom.