Tatranské medvede nežijú iba v Tatrách

V rámci spoločnej telemetrie tatranských medveďov  realizovanej TPN-om a Správou TANAP-u založili poľskí kolegovia 4 novým medveďom v roku 2014 satelitné obojky (pracovné názvy medveďov: Iwo, Eryk, Filip a Hugo). Veľmi zaujímavú aktivitu mal predovšetkým mladý samec Iwo. Ten ihneď po jeho založení mal približne mesiac nasledovnú aktivitu: z Poľska prešiel cez hlavný hrebeň Vysokých Tatier do Smokovcov, kde približne jeden týždeň chodil na odpadky. Neskôr prešiel západným smerom cez celé južné upätie Vysokých a Západných Tatier. Vtedy – okrem iného – navštevoval aj krmoviská určené pre poľovnú raticovú zver. Jeho migrácia pokračovala ďalej západným smerom, no už po južnom úpätí Chočských vrchov. Približne v polovici trasy nastal v jeho aktivite priestorový zlom, pretože pod obcou Hrboltová prekročil rieku Váh a prešiel do Ľubochnianskej doliny vo Veľkej Fatre. Tam sa zdržiaval len dva dni a pod obcou Liptovská Osada prešiel do Nízkych Tatier, ktoré teraz už východným smerom „zvládol“ za necelý týždeň. Pri sútoku Bieleho a Čierneho Váhu nad obcou Kráľova Lehota opäť prekročil rieku Váh a do vlastného územia TANAP-u sa vrátil v mieste pod diaľničným mostom pri obci Hybe. Odtiaľ pokračoval cez Vysoké Tatry späť do Smokovcov a ich bezprostredného okolia. Zvyšok leta sa striedavo zdržiaval na odpadkoch v Smokovcoch a striedavo na prirodzenej a neprirodzenej potrave, ktorú mu ponúkalo predhorie Tatier. Za mesiac „prieskumného správania“ sa vyskytoval vo viac ako 40 poľovníckych subjektoch a pohyboval sa po území s rozlohou približne 1600 km² (160 tis ha). Faktom ale je, že medveď Iwo sa nakoniec vrátil do oblasti Smokovcov, kde dlhodobo zaznamenávame opakovaný výskyt „kontajnerových medveďov“.

Aj ostatné sledované medvede sa pohybovali mimo územie Tatier. Starší medveď Eryk sa viac ako mesiac zdržiaval najskôr v ich poľskej časti, konkrétne v Kondratowej doline, Gasiencowej doline a v okolí Waksmundskej poľany. Potom sa presunul do slovenskej časti Tatier do Bielovodskej doliny, Javorovej doliny a do oblasti Belianskych Tatier. Na konci leta a v jeseni bol už však v Spišskej Magure, kde okrem prirodzenej potravy navštevoval hlavne krmoviská určené pre poľovnú raticovú zver. Vtedy sme jeho výskyt dokumentovali napríklad až pri Vyšných Ružbachoch v okrese Stará Ľubovňa. Eryk sa v roku 2014 pohyboval po území z rozlohou necelých 400 km² (40 tis ha). Medveď Filip sa podstatnú časť leta vyskytoval v poľských a slovenských Tatrách v oblasti od Bielovodskej doliny až po Oravice, no na konci leta, kedy postupne začínali dozrievať poľnohospodárske plodiny, prešiel cez Skorušinské vrchy do polí pri rieke Orava. Aktivitu Filipa sme vtedy dokumentovali v Oravskej vrchovine a v Oravskej Magure, najzápadnejšie až pri obciach Chlebnice a Dlhá nad Oravou v okrese Dolný Kubín. Filip sa tak v roku 2014 pohyboval po území s rozlohou viac ako 500 km² (50 tis ha). Najmenej informácií nám poskytol obojok medveďa Huga, ktorému z technických príčin prestal po necelých dvoch mesiacoch správne fungovať. Vďaka tomu, že ho má na krku ho nateraz dokážeme aspoň odlíšiť od ostatných medveďov. Preto výskyt tohto medveďa sme v roku 2014 dokumentovali iba fotopascami v oblasti poľských a slovenských Tatier.

V období na konci jesene a na začiatku zimy, t. j. od polovice novembra do začiatku decembra, majú všetky medvede už len minimálnu aktivitu, pretože vtedy (s ohľadom na ojedinelé a výnimočné prípady) sú na svojich zimoviskách. Začína pre ne najťažšie obdobie v roku – zimný spánok – počas ktorého sa gravidným medvediciam v brlohoch narodia medvieďatá, medvede strádajú a očakávajú príchod jari.

 

Jazyk

icon-facebook2
 pomoc

Partneri

logo profinet

airtransport

logo wilde

Anička B O N U S

Príbeh jedného orla

(slovenska verzia)

Príbeh svišťa

ikonka kopie

Živé kamery

Kriváň

krivan

Hniezdo RK

54514527 10205882229610541 5741438571064066048 o

 

Hniezdo LM

001024 000309

 

Lomnický štít

lomni

Bociany - Vavrišovo

1788

Bociany - Partizánska Ľupča

1747

 

Bociany - Demänová

1896

 

Bociany - Lisková

55

 

Bociany - Pribylina

prib

 

Bociany - Veľká Lomnica

t

 

Návštevníci

DnesDnes1189
CelkovoCelkovo4093845

Reklama

 

kukaj logo6

ropk