Medzi prvé jarné kvety patria poniklece. Sú zaradené do čeľade iskerníkovité (Ranunculaceae). Patria medzi druhy, ktoré rastú skoro na jar od pahorkatín po subalpínsky až subniválny supeň. V Tatranskom národnom parku a jeho územnej pôsobnosti sa vyskytujú štyri druhy.
Poniklec slovenský (Pulsatilla slavica) – rastie v teplých krovinách a trávnatých skalných stráňach, reliktných borovicových lesoch, je ozdobou vápencových skál, kvety sú výrazne fialové. V Červenom zozname ohrozených druhov cievnatých rastlín Slovenska je zaradený v kategórií ohrozený (EN). Patrí medzi západokarpatské endemity.
Poniklec jarný (Pulsatilla vernalis) – nazývaný aj ako kožušinový poniklec, rastie v alpínskom stupni až subniválnom stupni Tatier len na niekoľkých lokalitách. Kvitne skoro na jar, po roztopení snehu, vety sú vo vnútri biele, zvonku ružové až fialové. V Červenom zozname ohrozených druhov cievnatých rastlín Slovenska je zaradený v kategórií kriticky ohrozený (CR).
Poniklec biely (Pulsatilla scherfelii) – tvorí bohaté porasty na silikátoch vápenci. Je to chlpatá rastlina so šiestimi okvetnými lístkami bielej farby. Je zákonom chránený.
Poniklec otvorený (Pulsatilla patens) – rastie na slnečných svahoch stepného charakteru, na kamenistých a piesočnatých trávnych miestach s rôznym geologickým podložím. Kvety sú tmavo fialové, v územnej pôsobnosti TANAP-u sa vyskytuje len v jedinej lokalite. V Červenom zozname ohrozených druhov cievnatých rastlín Slovenska je zaradený v kategórií ohrozený (EN).