Spoznávame medvede - maľovanka

 

Motiváciou na vydanie tejto veselej maľovanky bola potreba priblížiť hravou a náučnou formou život medveďa hnedého deťom. Originál pôvodne vznikol v Severnej Amerike, kde sú medvede rešpektované a akceptované ako neoddeliteľná súčasť prírody. Obyvatelia horských oblastí sa s nimi postupne naučili koexistovať. Na jej vydanie, adaptáciu a následnú distribúciu slovenskej verzie sme získali súhlas od organizácie Alaska Department of Fish and Game. Bolo potrebné ju prispôsobiť slovenským pomerom, ktoré sa od Severnej Ameriky líšia. Na druhej strane základy spoločného nažívania človeka a medveďa sú univerzálne ako u nás, tak aj kdekoľvek na svete.

Obsahom sú obrázky na vymaľovanie, kvíz a stručné informácie o potravných nárokoch a návykoch medveďa, prostredníctvom ktorých sa deti naučia zásadám, ako sa správať na území s výskytom medveďa a najmä praktickým radám ako predchádzať stretnutiam s týmito chlpáčmi. Často sa stáva, že aj ich rodičia nevedia, ako sa majú správať v území, kde sa vyskytuje táto veľká šelma, pričom vždy na chyby a ľahostajnosť ľudí doplatí práve medveď tou najvyššou cenou.

Je veľmi dôležité, aby naše deti od malička vedeli ,,načúvať,, prírode okolo seba. Obzvlášť to platí aj v prípade tohto ikonického, ale aj obávaného chráneného druhu živočícha medveďa hnedého. Veríme, že práve tí najmenší budú aj touto cestou pre dospelých v tematike budovania pozitívneho vzťahu k medveďom tými najlepšími učiteľmi. 

Stiahnuť maľovanku

 

Environmentálna výchova

Správa TANAP-u vypracovala ponuku aktivít environmentálnej výchovy pre materské a základné školy. Prostredníctvom tohto programu sú každoročne nadväzované kontakty s mládežou škôl v tatranskom, podtatranskom a liptovskom regióne. Formou besied, prednášok, premietaním náučno-propagačných filmov, videofilmov a  powerpointových prezentácií si žiaci vštepujú množstvo spôsobov a metód, ako chrániť prírodné ako aj samotné životné prostredie, v ktorom denne žijeme. Stretnutia v lone prírody a rôzne praktické poznatky sú pre mladých ochrancov prírody veľmi zaujímavé, podnetné a náučné vzhľadom na správne zvolenú cieľovú skupinu, interpretáciu i metódy výchovy. Správa TANAP-u nezabúda ani na tých najmenších - deti predškolského veku v materských školách. Sú veľmi snaživé a napodiv o prírode toho vedia veľmi veľa.

K jednotlivým významným udalostiam v roku, ako sú napr. Svetový deň mokradí, Svetový deň Zeme, Svetový deň životného prostredia, Európsky deň národných parkov, Svetový deň sťahovavého vtáctva a iné, Správa TANAP-u každoročne pripravuje rôzne akcie – zber odpadu, likvidácia nelegálnych skládok, návšteva školy v prírode, kde sa priamo v teréne realizuje množstvo environmentálnych aktivít. V rámci environmentálnej výchovy sa odborní pracovníci Správy TANAP-u stretávajú so študentmi stredných a vysokých škôl i s verejnosťou. O zaujímavé prednášky nie je núdza i v zahraničí.

 

Prezentácia "Mladý stopár " na stiahnutie tu.

Prezentácia "Kvety " na stiahnutie tu.

 

Informačné centrum

Návštevníci zo širokého okolia si majú možnosť prezrieť stálu expozíciu Správy TANAP-u pripravenú v areáli Múzea liptovskej dediny v Pribyline. V dôstojnom IC majú návštevníci možnosť lepšie sa zoznámiť s krásnou okolitou prírodou, históriou, faunou a flórou pod Tatrami.

 

Beseda s ochranárkou

 

 

 

Správa Tatranského národného parku v Tatranskej Štrbe a Základná škola s materskou školou na Dostojevského ulici v Poprade vítajú v priestoroch  zriadenej enviroučebne prvých žiakov.

http://zsdostpp.edupage.org/

 

 

Kolízie vtákov 

Siluety vtákov na stiahnutie tu

Silueta1, Silueta2, Silueta3, Silueta4, Silueta5

 

 

Fotopasce

Fotopasce využívajú terénni pracovníci Správy TANAP-u hlavne na monitoring živočíchov, kontrolu chránených území a odhaľovanie nelegálnej činnosti na území národného parku. Fotopasce sa inštalujú na prechody, ku kaliskám, k zdrojom potravy, na odpočinkové a značkovacie miesta.

Za pomoci pohybového senzora začne fotopasca snímať obrázky, resp. nahrávať videosekvencie vždy, keď vo svojom zornom poli zachytí pohyb. Na pamäťovú kartu fotopasce je zaznamenávaný aj aktuálny dátum, čas a teplota vzduchu. Pomocou LED prisvietenia dokáže fotopasca pracovať aj v tme, čo je veľkou výhodou najmä u živočíšnych druhov s nočnou aktivitou.

V rámci monitoringu fauny sú fotopasce využívané hlavne na zisťovanie výskytu a početnosti veľkých šeliem. Pravidelne sú však sledované aj svištie kolónie, hniezda a trhaniská dravých vtákov, brlohy jazvecov a iné druhy živočíchov, o ktorých živote sa tak dozvedáme veľa zaujímavostí. 

 

ZÁZNAMY Z KAMIER  

RYS

JAZVEC

VLK

VLK 2

LASICA

NÁVRAT RYSA

RYS 2

RYS KONZUMÁCIA

RYS PRESÚVA MALÉ SRNČA

Web kamery

 

Vďaka webovým kamerám už od roku 2009 umožňuje Správa TANAP-u milovníkom prírody prenášať kvalitné online prenosy z rôznych kútov nášho najstaršieho národného parku. Sledovali sa svište, orly, sokoly či kamzíky. Projekt bol tiež presunutý priamo do Liptovského Mikuláša, kde od začiatku roka 2012 do konca marca oko kamery snímalo spevavce, ktoré od nás cez zimu neodlietavajú. V apríli 2012 webkamera ostala naďalej pod Tatrami a to na hniezde bociana. V mesiaci august bol online prenos znovu presunutý do atraktívneho prostredia alpínskeho stupňa ku svišťom a kamzíkom. V zimnom období sa plánujú hľadať nové možnosti ukázať ľudom živú prírodu.

Kamery v HD kvalite sú inštalované tak, aby snímané chránené živočíchy neboli vyrušované. Mikrofón a kamera s nočným videním pribudli do prenosovej aparatúry, ktorá má hmotnosť cca 250 kg. Unikátny projekt odborníkom a širokej verejnosti priblíži etológiu a komplexnú bionómiu vybratých živočíchov. Sponzorom a prevádzkovateľom webových prenosov je firma PROFI – NET. Odborní pracovníci zo Správy TANAP-u v priebehu roka vytypujú najvhodnejšie lokality a živočíchov na online prenosy. Naše stránky navštevuje denne niekoľko tisíc návštevníkov. Návštevník stránky si môže na známych webových stránkach po celý rok v domácom pohodlí sledovať naživo faunu z nášho najstaršieho parku. Sprava TANAP-u kamery nenechá zaháľať. Kompletnú prenosovú techniku presunieme aj k takým zoologickým druhom, ktoré nám odporučia a vytypujú naši verní diváci.

Budeme radi, keď si kliknete na stránku www.spravatanap.sk (živá kamera), diel „archív“ a tam sa dozviete viac z našej práce online prenosov a tiež na stránku www.kukaj.sk.  

 

Monitoring veľkých šeliem

Pri monitoringu fauny venujú zoológovia a strážcovia Správy TANAP-u zvýšenú pozornosť práve veľkým šelmám. Z priamych pozorovaní, stopovania, zistených pobytových znakov a z koristi sa realizuje podrobná evidencia a fotodokumentácia. Celkové výsledky sú po určitom časovom období vyhodnocované za celé územie TANAP-u.

Medveď hnedý – v zimnom období sa každoročne evidujú a merajú stopy, čo dáva prehľad o počte zimujúcich jedincov. Priebežne sú evidované aj medvedie stromy a nájdené brlohy medveďov. Z medvedích stromov sa odoberajú vzorky srsti pre výskum DNA a inštalujú sa k nim fotopasce.

Vlk dravý – stopovaním na snehu sa zisťuje počet obsadených vlčích teritórií, počet jedincov vo svorkách a počet vyvedených mláďat. K vlčej koristi, na pravidelne využívané chodníky a znakovacie miesta sa zakladajú fotopasce. Počas nočného monitoringu na základe vlčieho vytia je možné približne zlokalizovať úlovok vlkov, miesto ich oddychu ako aj brloženia.

Rys ostrovid – pomocou stopovania a zakladania fotopascí k strhnutej koristi sa zisťuje celková početnosť rysov, počet samcov a samíc s mláďatami. Vyhodnotením záberov z fotopascí na základe rozdielnej škvrnitosti zdokumentovaných jedincov sa dajú identifikovať rozdiely a približne určiť veľkosť ich teritórií.

 

Brožúra na stiahnutie tu - Telemetria medveďa hnedého  

maco

 

 

Jazyk

icon-facebook2
 pomoc

Partneri

logo profinet

airtransport

logo wilde

logo SE

Anička B O N U S

Príbeh jedného orla

(slovenska verzia)

Príbeh svišťa

ikonka kopie

Živé kamery

Spevavce TANAP

1675

Vtáčí ostrov

001030 002521

Vtáčí ostrov - východ

001030 002671

Kriváň

krivan

 Hniezdo RK

54514527 10205882229610541 5741438571064066048 o

 Hniezdo LM

001024 000309

Lomnický štít

lomni

Bociany - Vavrišovo

1788

Bociany - Partizánska Ľupča

1747

Bociany - Lisková

55

 Bociany - Pribylina

prib

Bociany - Veľká Lomnica

t

 

Návštevníci

DnesDnes814
CelkovoCelkovo5738985

Reklama

 

kukaj logo6

ropk