Vodenie psa v TANAPe

 

Otázky týkajúce sa možností podnikania túr so psom na území Tatranského národného parku patria medzi najčastejšie otázky, s ktorými sa na nás návštevníci národného parku (ďalej len „NP“) obracajú. Podľa návštevného poriadku totiž ešte donedávna nemohli vstupovať so psom do najprísnejšie chránených území s najvyšším, t. j. 4. a 5. stupňom ochrany. Veľmi častou otázkou preto bolo aj to, ako zistiť, kedy sa nachádzam na území so 4. a 5. stupňom ochrany?

Na základe novelizácie zákona o ochrane prírody a krajiny sa môžu návštevníci národného parku po novom pohybovať so svojím psom po celom území parku neobmedzene, pričom v najvyššom, t. j. v 4. a 5. stupni ochrany ho musia mať po celý čas na vôdzke a v zmysle platného Návštevného poriadku TANAP-u musí mať aj náhubok. Návštevníci NP pritom samozrejme musia dodržiavať všetky ostatné ustanovenia platného návštevného poriadku a platného zákona o ochrane prírody a krajiny týkajúce sa peších turistov, napríklad pohybovať sa len po turistických značkovaných chodníkoch a v čase, kedy sa na ne nevzťahuje sezónna uzávera alebo iné obmedzenia vyplývajúce z týchto právnych ustanovení. 
Ako v prírode zistíte, že sa nachádzate na území s najvyšším, t. j. 4. a 5. stupňom ochrany? Podľa aktuálne platného zákona o ochrane prírody a krajiny (§ 11 – Územná ochrana prírody a krajiny a jej stupne) je územie národného parku rozdelené do nasledovných stupňov ochrany: ochranné pásmo národného parku (2. stupeň), vlastné územie NP (3. stupeň) a v ňom rôzne národné prírodné rezervácie (NPR), prírodné rezervácie (PR) a rôzne chránené prírodné výtvory (CHPV) a chránené prírodné pamiatky (CHPP) (4. alebo 5. stupeň ochrany v závislosti od spoločenského významu danej lokality na základe rozhodnutia príslušného orgánu ochrany prírody). V bežnej turistickej mape nájdete hranice ochranného pásma NP, hranice vlastného územia NP ako aj hranice NPR alebo PR. V turistickej mape bývajú vyznačené aj CHPV a CHPP. Priamo v teréne potom nájdete aj hraničné stĺpy na určitých miestach na hranici ochranného pásma, ako aj na hranici vlastného územia NP, nájdete tu aj stĺpy označujúce hranice NPR alebo PR. Samozrejme nie je možné, aby tieto stĺpy stáli úplne všade pozdĺž celej hranice – bolo by to finančne príliš nákladné a určite aj zbytočné. Preto ich umiestňujeme len na dôležitých uzlových bodoch s vyššou návštevnosťou alebo na križovatkách ciest a chodníkov. Na nálepke stĺpu je napísané, či ide o hranicu ochranného pásma NP, hranicu NP, hranicu NPR alebo PR. Rovnako v blízkosti CHPV alebo CHPP nájdete stĺpy so štátnym znakom, ktoré vás na ich prítomnosť upozornia. Podľa tohto zjednodušeného návodu si nakoniec ľahko odvodíte príslušný stupeň ochrany. 

Myslíme si a sme presvedčení, že ak budete mať svojho psa počas túry na území Tatranského národného parku stále pod kontrolou, ktorá vyplýva s platnej legislatívy ochrany prírody, potom Vaša túra prebehne bez akýchkoľvek komplikácií.

 

Prajeme Vám príjemný pobyt !

 

Jazyk

icon-facebook2
 pomoc

Partneri

logo profinet

airtransport

logo wilde

logo SE

Anička B O N U S

Príbeh jedného orla

(slovenska verzia)

Príbeh svišťa

ikonka kopie

Živé kamery

Spevavce TANAP

1675

Vtáčí ostrov

001030 002521

Vtáčí ostrov - východ

001030 002671

Kriváň

krivan

 Hniezdo RK

54514527 10205882229610541 5741438571064066048 o

 Hniezdo LM

001024 000309

Lomnický štít

lomni

Bociany - Vavrišovo

1788

Bociany - Partizánska Ľupča

1747

Bociany - Lisková

55

 Bociany - Pribylina

prib

Bociany - Veľká Lomnica

t

 

Návštevníci

DnesDnes572
CelkovoCelkovo5893413

Reklama

 

kukaj logo6

ropk