Monitoring veľkých šeliem

Pri monitoringu fauny venujú zoológovia a strážcovia Správy TANAP-u zvýšenú pozornosť práve veľkým šelmám. Z priamych pozorovaní, stopovania, zistených pobytových znakov a z koristi sa realizuje podrobná evidencia a fotodokumentácia. Celkové výsledky sú po určitom časovom období vyhodnocované za celé územie TANAP-u.

Medveď hnedý – v zimnom období sa každoročne evidujú a merajú stopy, čo dáva prehľad o počte zimujúcich jedincov. Priebežne sú evidované aj medvedie stromy a nájdené brlohy medveďov. Z medvedích stromov sa odoberajú vzorky srsti pre výskum DNA a inštalujú sa k nim fotopasce.

Vlk dravý – stopovaním na snehu sa zisťuje počet obsadených vlčích teritórií, počet jedincov vo svorkách a počet vyvedených mláďat. K vlčej koristi, na pravidelne využívané chodníky a znakovacie miesta sa zakladajú fotopasce. Počas nočného monitoringu na základe vlčieho vytia je možné približne zlokalizovať úlovok vlkov, miesto ich oddychu ako aj brloženia.

Rys ostrovid – pomocou stopovania a zakladania fotopascí k strhnutej koristi sa zisťuje celková početnosť rysov, počet samcov a samíc s mláďatami. Vyhodnotením záberov z fotopascí na základe rozdielnej škvrnitosti zdokumentovaných jedincov sa dajú identifikovať rozdiely a približne určiť veľkosť ich teritórií.

 

Brožúra na stiahnutie tu - Telemetria medveďa hnedého  

maco

 

 

Jazyk

icon-facebook2
 pomoc

Partneri

logo profinet

Slovenske -elektra rne Logo CMYK

airtransport

wild

Attachment-1

 

 

Anička B O N U S

Príbeh jedného orla

(slovenska verzia)

Príbeh svišťa

ikonka kopie

Živé kamery

Kriváň

krivan

Sokol Myšiar Lipt. Mikuláš

001024 000309

Sokol Myšiar Ružomberok

sokolrk

Žltochvost domový

001012 000366

Život pood vodou

001003 003575

Bociany - Vavrišovo

1788

Bociany - Partizánska Ľupča

1747

Bociany - Pribylina

prib

Bociany - Lisková

55

Bociany - Demänová

1896

 

 

 


 

 

Návštevníci

DnesDnes1818
CelkovoCelkovo2384356

Reklama

 

kukaj logo6

ropk