Film z prostredia Západných Tatier bodoval 7.6.2013 na Envirofilme v Banskej Bystrici

Medzi päticou ocenených slovenských filmov na medzinárodnom festivale Envirofilm 2013 je aj dokument o tatranských svišťoch. Starí ľudia z horného Liptova nepoznajú svišťa. Zareagujú až pri slove mercúň. Keď Nemci, ktorí žili v minulosti na našom území videli svišťa sedieť na kameni ako dohliada na okolie, hovorili, že stráži teda merkuje. Starí Liptáci si prispôsobili nemecký výraz pre typického obyvateľa horského prostredia. Mercúň nie je len ľudový výraz pre svišťa, ale aj názov dokumentárneho filmu z prostredia Západných Tatier. Martin Jurza, mladý režisér ho nakrútil v spolupráci so Správou Tatranského národného parku v Liptovskom Mikuláši. 

Mercúň dostal za pol roka niekoľko cien 

Na medzinárodnom festivale Envirofilm získal ocenenie a zaradil sa tak medzi päticu úspešných slovenských režisérov v konkurencii ďalších takmer 189 prihlásených filmov z 29 krajín. Cenu za pokornú poctu zanietenému milovníkovi hôr a sveta svišťov, neohrozenému pozorovateľovi ich života, udelil prezident Slovenského olympijského výboru.

Na konte má aj cenu z festivalov v Eurotour Piešťany, kde získal hlavnú cenu, nominovali ho aj na Medzinárodnom festivale outdorových filmov v Českej Republike. Dostal tiež cenu literárneho fondu v Bratislave na festivale Hory a Mesto. V Ostrave na MMF – FILM Ostrava skončil na 3. mieste Z filmového festivalu Blansko – Moravský kras si odniesol tiež 3. miesto. Film Mercúň o svišťoch a ich neľahkej záchrane zachytáva sledovanie vzácneho endemitu, svišťa vrchovského tatranského. Je to portrét ochranára zo Správy TANAPu , ktorý sa roky stará o ich záchranu. Mercúň je teda dokumentárny film a zároveň aj portrét ochranára.

Film však nepribližuje len život svišťov, je aj o náročnej práci pri skúmaní dnes už ohrozenej živej súčasti Tatier, ale aj o práci v extrémnych podmienkach.

 


Jazyk

icon-facebook2
 pomoc

Partneri

logo profinet

airtransport

logo wilde

logo SE

Anička B O N U S

Príbeh jedného orla

(slovenska verzia)

Príbeh svišťa

ikonka kopie

Živé kamery

Kriváň

krivan

 

Hniezdo RK

54514527 10205882229610541 5741438571064066048 o

 Hniezdo LM

001024 000309

Lomnický štít

lomni

Bociany - Vavrišovo

1788

Bociany - Partizánska Ľupča

1747

Bociany - Lisková

55

 Bociany - Pribylina

prib

Bociany - Veľká Lomnica

t

 

Návštevníci

DnesDnes1564
CelkovoCelkovo4881850

Reklama

 

kukaj logo6

ropk