Sokoly po druhý krát úspešne v priamom prenose v HD kvalite so zvukom vyleteli z hniezda

Rodinka sokola myšiara, ktorá sa udomácnila na najvyššom poschodí kostola na námestí v Žiline, v pokračujúcich projektoch online prenosoch nám robila radosť. Správa TANAPu spoločne so sponzorom firmou PROFI – NET s.r.o. a občianskym združením Tilia sa spoločnými silami starali o prevádzku web kamery vysoko nad ruchom námestia. Odborníci aj široká verejnosť v časovom horizonte 8 týždňov sa delili o zážitky od vyliahnutia až po výchovu sokolích mláďat. Na návštevnosti našich stránok nám denne napočítavalo tisícky zobrazení z celého sveta. Mimoriadny záujem o tieto unikáty dokumentuje aj fakt, že sa pripájali návštevníci zo 74 krajín. Každý deň nám pribúdajú noví pozorovatelia, o čom svedčia štatistiky návštevnosti, ale aj veľké množstvo emailov, ktoré dostávame od divákov zo sveta.

Po živom prenose z výchovy mláďat sokolov pripravujeme atraktívny prenos z alpínskeho stupňa, z biotopu svišťa a kamzíka z výšky 1900 m. Citlivá technika musí obstáť v drsných klimatických pomeroch alpínskeho stupňa. Pre hlavného sponzora a prevádzkovateľa firmy PROFI – NET s.r.o. technicky to býva najnáročnejší prenos, pretože elektrickú energiu budú “vyrábať” solárne panely. Kamerový systém bude potrebné zabezpečíť elektronickými ochrannými systémami aby sa predišlo odcudzeniu techniky ako sa to stalo minulý rok.

Online prenos druhého hniezda bociana z pod Tatier, kde bociany zahniezdili o týždeň neskôr ako ostatné páry naďalej môžme sledovať. Tohoročný studený začiatok leta nám poznačilo našich bocianov. Zo 7 mláďat zostali 2. Bocianik ktorý mal problém s pravým krídlom, zdá sa už je v poriadku.

Online prenos tretej kamery zo sledovania holubov na hniezde sme ukončili, nakoľko vajíčka neboli znovu oplodnené.

Dostupnosť online prenosov sú na známych stránkach www.spravatanap.org (živá kamera) a www.kukaj.sk  Tu sa dozviete viac z našej práce prenosov. Kamera je prístupná aj na webe envirorezortu- www.enviro.gov.sk