Nebezpečná rastlina - BOĽŠEVENÍK OBROVSKÝ

Okrem vzácnych a chránených druhov rastlín rastú v Tatrách aj invázne druhy. Tieto vďaka svojej obrovskej konkurenčnej sile vytláčajú naše domáce, pôvodné druhy.

Jednou z nich je aj boľševník obrovský, ktorý je považovaný za najnebezpečnejšiu inváznu rastlinu na Slovensku. Je to bylina impozantného vzhľadu a v minulosti sa údajne pestovala aj ako okrasná rastlina v záhradách. Dosahuje výšku okolo 3 metrov a už z diaľky zaujme obrovskými, v priemere aj takmer meter širokými bielymi kvetmi. Jedna rastlina vyprodukuje niekoľko desiatok tisíc semien, ktoré sa ďalej šíria hlavne vodou, ale aj na srsti zviera, či topánkach turistov.Okrem negatívneho vplyvu na druhové zloženie lokality kde rastie je obzvlášť nebezpečný aj pre zdravie človeka. Šťava z bylí a listov dráždi pokožku a spôsobuje jej poleptanie a pľuzgiere.

Správa Tatranského národného parku preto každoročne tento druh mechanicky a aj chemicky likviduje. Pri mechanickom odstraňovaní sa odseknú kvety, ktoré sa následne spália, aby nedošlo k ich vysemeneniu v prírode. Pri chemickom odstraňovaní sa aplikuje herbicíd priamo na listovú plochu z rozprašovača a odumiera celá rastlina.

Pamätajte preto pri potulkách v oblasti Tatier, že ide o nebezpečnú rastlinu, ktorej sa rozhodne nedotýkajte a neolamujte ju, aby ste predišli vážnym zdravotným problémom.