Správa TANAPu spoločne s firmou PROFI – NET s.r.o ukončila envirovýchovný online prenos z hniezda bocianov na Liptove

Kamera z pod Tatier tento rok sledovala pre mnohých divákov dramatické, no v prírode bežne sa stávajúce veci, ktoré po státisíce rokov vedia zabezpečiť prežitie druhu s prirodzeným výberom tých najsilnejších jedincov.

Hniezdo monitorované minulý rok zostalo opustené, nepriletela partnerka a novú bocian neprijal. Keď sa takto s nami príroda zahrala, pracne inštalovaná prenosová aparatúra musela byť odinštalovaná. Vybavovali sme nové povolenia na obsadené hniezdo v Partizánskej Ľupči. Príbeh bocianej rodinky mohol teda pokračovať.

Tohoročný začiatok extrémne studeného leta zasiahlo aj naše monitorované hniezdo na Liptove. Na horách v alpínskom stupni sa držal 2 týždne nový sneh. Daždivé počasie zapríčinilo veľa úhynov hlavne u vtáctva. Zo siedmych mláďat bocianov zostali len dva. Jeden z týchto bocianov mal ešte problém s pravým krídlom. Podľa veterinárneho lekára bolo to pravdepodobne zlou výživou. Prirodzený výber zdravých jedincov patrí do prírody. Takto si druh posilňuje svoju populáciu.

Situáciu sme spolu s tisíckami divákov denne monitorovali. Nebolo potrebné aby zasiahol človek. Krídlo sa zocelilo, bociany sa vydali na prvé lety do okolia. Pre mladé bociany je to najcitlivejšie a najnebezpečnejšie obdobie. Začínajú sa učiť lietať v termickom prúdení, aby mohli koncom augusta zvládnuť cestu do Egypta k južnému Nílu. Teraz pri vyhľadávaní potravy na zemi na nich čakajú nástrahy. Sú to predátori ako líška, kuna, mačka, túlavý pes... mladý bocian ešte nemá také letové schopnosti aby predátorom na zemi rýchlo odletel.

Na poliach v okolí Parizánskej Ľupče bol nájdený mladý bocian, ktorý je s veľkou pravdepodobnosťou z monitorovaného hniezda. Aj takto môže skončiť tak dobre sa rozvíjajúci príbeh bocianej rodinky. Budúci rok veríme že príroda bude milostivejšia. Našich divákov nechceme sklamať ani na budúci rok. Spravíme všetko preto aby sme mohli sledovať nový bociany príbeh.    

 

                                                                                             

Jazyk

icon-facebook2
 pomoc

Partneri

logo profinet

airtransport

wild

Anička B O N U S

Príbeh jedného orla

(slovenska verzia)

Príbeh svišťa

ikonka kopie

Živé kamery

Kriváň

krivan

Sokol Myšiar LM

 001024 000309

Sokol Myšiar RK

54514527 10205882229610541 5741438571064066048 o

Lomnický štít

lomni

Bociany - Vavrišovo

1788

Bociany - Partizánska Ľupča

1747

Bociany - Lisková

55

Bociany - Demänová

1896

Bociany - Veľká Lomnica

t

Návštevníci

DnesDnes69
CelkovoCelkovo3485097

Reklama

 

kukaj logo6

ropk