Manažment parkov a chránených území v USA

V dňoch 21. augusta - 8. septembra 2017 sa zástupca Správy TANAP-u zúčastnil výmenného programu s názvom ,,Manažment parkov a chránených území,,. Hlavným celom programu bolo preskúmať systémy správ národných parkov a chránených území, spoznať trendy v oblasti ochrany biodiverzity a ochrany voľne žijúcich organizmov v USA.
Tento medzinárodný program, ktorého sa zúčastnilo 22 účastníkov z celého sveta obsahoval 34 pracovných stretnutí. Viedli sa diskusie medzi odborníkmi z praxe a s miestnymi komunitami o úlohách vlády a súkromného sektora v oblasti ochrany biodiverzity, správ parkov a rozvoja cestovného ruchu. Všetci účastníci absolvovali niekoľko poznávacích výletov do parkov a chránených území a zúčastnili sa dobrovoľníckych aktivít.
Počas troch týždňov sa navštívili štyri štáty. Stretnutia vo Washingtone DC boli zamerané na správu a dohľad nad federálnymi parkami, kultúrnymi pamiatkami, prírodnými zdrojmi a chránenými oblasťami.Stretnutia v štáte Colorado prezentovali systém riadenia parkov a chránených oblastí a súčasne vyváženosť ekonomických potrieb a potrieb miestnych komunít. Správa národného parku Rocky Mountain  pripravila stretnutie s rangermi parku a celodenný výlet do skalistých hôr. Vzhľadom k medzinárodnej spolupráci sesterských  parkov Rocky Mountains a TANAPu, bolo stretnutie prínosné najmä z hľadiska výmeny informácií a skúseností v problémových témach ako udržateľný turizmus, podkôrnikové kalamity, dobrovoľnícke aktivity, environmentálna výchova  a pod. Stretnutia v New Orleans boli zamerané na predstavenie kultúrnych tradícií, ako sú hudba, umenie a história, a tiež zachovanie a využitie prírodných zdrojov mokradí. Poslednou destináciou bolo mesto Albany, ktoré sa nachádza v hornom štáte New York, známom svojimi krásnymi horami a lesmi na hranici Spojených štátov s Kanady. Stretnutia sa uskutočnili tak v Albany, ako aj v severnom regióne Adirondack, kde sa účastníci oboznámili s výzvami a možnosťami cezhraničných opatrení na ochranu parku a životného prostredia a zároveň sa oboznámili s tým, ako sa komunity zapájajú do interakcií s parkami ich regiónu.

 

Jazyk

icon-facebook2
 pomoc

Partneri

logo profinet

airtransport

logo wilde

Anička B O N U S

Príbeh jedného orla

(slovenska verzia)

Príbeh svišťa

ikonka kopie

Živé kamery

Kriváň

krivan

Hniezdo RK

54514527 10205882229610541 5741438571064066048 o

 

Hniezdo LM

001024 000309

 

Lomnický štít

lomni

Bociany - Vavrišovo

1788

Bociany - Partizánska Ľupča

1747

 

Bociany - Demänová

1896

 

Bociany - Lisková

55

 

Bociany - Pribylina

prib

 

Bociany - Veľká Lomnica

t

 

Návštevníci

DnesDnes1347
CelkovoCelkovo4187424

Reklama

 

kukaj logo6

ropk