Jesenné sčítanie tatranských kamzíkov v roku 2017

Vzhľadom na nestabilné októbrové počasie a prvú snehovú nádielku, ktorá už spôsobila aj prvé základové lavíny sa termín sčítania tatranských kamzíkov niekoľkokrát posúval.  Zmena k lepšiemu nastala až  siedmeho novembra a tak sme mohli vyraziť do tatranských dolín v tradičnej zostave : Správa Tatranského národného parku, Štátne lesy TANAP-u, Tatrzański Park Narodowy a množstvo ďalších dobrovoľníkov. Na území Tatier sme v tento deň napočítali 1263 kamzíkov. 

Mrazivá noc s vyjasnenou oblohou spôsobila, že v skorých ranných hodinách sme  v exponovaných úsekoch, kvôli bezpečnosti použili aj stúpacie železá a popoludní sa nám  nohy po kolená zabárali do odmäknutého snehu. Okrem samotného sčítania sme mali možnosť  pozorovať v priamom prenose aj prebiehajúcu kamzičiu ruju. Kamzíky - capkovia sa naháňali po strmých skalách, útočili na seba a ako stredovekí rytieri vytláčali jeden druhého v súboji o priazeň kamzíc.  Prežitie tohto druhu v ťažkých podmienkach tatranských štítov nie je náhodné. O tom sme sa opäť mali možnosť presvedčiť na vlastné oči, že tu vo výškach, ktoré sú pre človeka tak nehostinné, dochádza k neustálemu boju o život. Kamzica na troch nohách, ktorá  prišla z neznámych príčin k zlomenine prednej končatiny, dokázala bravúrne balansovať na strmých skalných stenách a to aj napriek svojmu hendikepu. Veríme, že bude mať šťastie, prežije zimu bez ďalšej ujmy a možno privedie na tento svet aj potomka, tak ako tomu bolo pred pár rokmi v neďalekej Smutnej doline.

V najvyšších polohách po rušnej letnej turistickej sezóne zavládol pokoj a naše kamzíky sa tak môžu pripraviť bez stresov na tuhú zimu a donosiť svoje mláďatá.

 

Jazyk

icon-facebook2
 pomoc

Partneri

logo profinet

airtransport

logo wilde

Anička B O N U S

Príbeh jedného orla

(slovenska verzia)

Príbeh svišťa

ikonka kopie

Živé kamery

Kriváň

krivan

Hniezdo RK

54514527 10205882229610541 5741438571064066048 o

 

Hniezdo LM

001024 000309

 

Lomnický štít

lomni

Bociany - Vavrišovo

1788

Bociany - Partizánska Ľupča

1747

 

Bociany - Demänová

1896

 

Bociany - Lisková

55

 

Bociany - Pribylina

prib

 

Bociany - Veľká Lomnica

t

 

Návštevníci

DnesDnes1264
CelkovoCelkovo4187341

Reklama

 

kukaj logo6

ropk