Zmenená tvár Štrbského Plesa

Opäť sa ukázalo, že tzv. kompromis medzi požiadavkami samosprávy/investorov a ochranou prírody sa končia v neprospech prírodného a krajinného prostredia. Zastavané územie, bez priameho výskytu biotopov a druhov, je niektorými vnímané ako vstupenka pre neobmedzenú výstavbu. Navrhované podmienky zmierňujúce dopad stavby alebo činnosti na prostredie sa v procese schvaľovania a realizácie postupne strácajú. Po právoplatnom územnom rozhodnutí sa stavba následne mení (zdokonaľuje) cez zmenu stavby pred dokončením. Bežným riešením je aj tzv. čierna stavba s dodatočnou legalizáciou, ideálne spojenou priamo s kolaudačným konaním. Požiadavky orgánu ochrany prírody sú prefiltrované na minimum, resp. sú vytrhnuté z kontextu. Stanovisko Správy národného parku, v ktorého území sa činnosť realizuje, nestojí ani za spomenutie v príslušných rozhodnutiach stavebného úradu, nie ešte za vyhodnotenie alebo odôvodnenie nerešpektovania jeho pripomienok. Pôvodná štúdia a vizualizácia stavby v reálnom prostredí, predložená Správe národného parku na posúdenie, na základe ktorej bola v danej lokalite odsúhlasená, sa stala nezáväznou (takto to v súčasnosti uvádza investor).

Stavba tak môže byť v konečnom dôsledku iná ako pôvodná. Stratí sa pôvodný účel. Zmení sa vzhľad, znásobí sa kapacita. Namiesto stavby splývajúcej s vrcholcami stromov (vizualizácia z roku 2017) sa dnes pozeráme na mohutnú vežu meniacu typický pohľad na Tatry od Štrbského plesa. A tak Tatry dostanú prvý Fastfood s gigantickou reklamou.

Ponuka však môže byť aj odrazom dopytu. Pokiaľ by medzi návštevníkmi nebol záujem o podobné atrakcie spojené s masovým turizmom, ktoré nemajú pre národný prak a ochranu prírody žiadnu pridanú hodnotu, neboli by požiadavky investorov na realizáciu takýchto komerčných projektov časté. Je len na nás, aké aktivity v chránených územiach vykonávame, aké lokality navštívime a aký produkt cestovného ruchu podporíme zaplatením poskytnutej služby či vstupného. Najväčšou atrakciou pre návštevníka by malo byť prírodné prostredie a jeho spoznávanie. K tomu vhodne poslúžia existujúce turistické chodníky, z ktorých je často výhľad na tatranskú panorámu oveľa krajší, ako z veže a spomedzi davu jej návštevníkov...

Jazyk

icon-facebook2
 pomoc

Partneri

logo profinet

airtransport

logo wilde

logo SE

Anička B O N U S

Príbeh jedného orla

(slovenska verzia)

Príbeh svišťa

ikonka kopie

Živé kamery

Spevavce TANAP

1675

Vtáčí ostrov

001030 002521

Vtáčí ostrov - východ

001030 002671

Kriváň

krivan

 Hniezdo RK

54514527 10205882229610541 5741438571064066048 o

 Hniezdo LM

001024 000309

Lomnický štít

lomni

Bociany - Vavrišovo

1788

Bociany - Partizánska Ľupča

1747

Bociany - Lisková

55

 Bociany - Pribylina

prib

Bociany - Veľká Lomnica

t

 

Návštevníci

DnesDnes1368
CelkovoCelkovo5683440

Reklama

 

kukaj logo6

ropk