Nevšedné vtáčie kino pripravili pracovníci Správy Tatranského národného parku už pred Vianocami.

Veľmi dobrá správa pre širokú verejnosť ako aj odborníkov je, že posledné jednanie Správy TANAP-u s renomovanou firmou PROFI–NET s.r.o. zaoberajúcou sa špeciálne kamerovými prenosmi z prírody ukázalo, že aj po nepríjemnej záležitosti, keď bola v jeseni odcudzená prenosová kamera z kamzičieho a svištieho biotopu Tatier, prenosy vzácnych živočíchov z Tatier budú pokračovať. Preto, aby sme život spevavcov v tatranskej kotline mohli sledovať na internete ako aj doma v obývačke alebo kdekoľvek inde vo svete, Správa TANAP-u bude pri prenosoch vykonávať určité bezpečnostné opatrenia. Aby sa krádež prenosového zariadenia nezopakovala, intenzívnejšia bude strážna služba a zároveň sa využije aj najmodernejšia technika pri sledovaní a to fotopasce, ktoré nám môžu identifikovať prípadného páchateľa alebo narušiteľa teritória snímania.

Správa TANAP-u sa v zimnej sezóne zamerala na spevavce, ktoré sú v Liptovskej kotline počas mrazov ťažko skúšané dúfajúc, že bude možné znovu uvidieť rozmanité druhy vtákov, ktoré si prídu v zimnom období prilepšiť.

Kŕmidlo pre vtákov, ktoré bude sledované web kamerou, je na špeciálnom podstavci, aby sa k nemu nedostali mačky a kuny, ktoré by si radi pochutili na operencoch. Dôležite je vybrať pre kŕmidlo bezpečné miesto, kde majú prehľad a kde je dostatok stromov vhodných pre úkryt vtáctva pred prirodzenými predátormi, ktorými sú aj dravé vtáky.

V zime, keď je veľa snehu a väčšie mrazy, vtáci majú nedostatok potravy. V tomto čase im môžeme pomôcť vhodným prikrmovaním. Vtáctvo si rado pochutí na slnečnici, maku aj nesolenom živočíšnom tuku.

Už štyri roky Správa TANAP-u umožňuje širokej verejnosti a odborníkom prenášať online prenosy z rôznych kútov nášho najstaršieho parku. Tentoraz je kamerový systém nainštalovaný v Liptovskej kotline blízko ľudských obydlí, kde na prevádzku kamery netreba solárne panely. Priame prenosy za rok 2012 si pozrelo na našich stránkach vyše 4 miliónov návštevníkov. Filmový záznam je nepretržite zaznamenávaný a ukladaný na pevný disk. Ukončenie prenosu určí samo počasie. Bude to pravdepodobne koncom marca.

Návštevník našej stránky www.spravatanap.sk („živá kamera“) a stránky www.kukaj.sk môže detailne sledovať denné správanie a prikrmovanie vtákov. Priamy prenos je možné sledovať taktiež na stránke MŽP SR.

 


Foto: Archív TANAPu

__________________________________________________________________________________________________________ 

Jazyk

icon-facebook2
 pomoc

Partneri

logo profinet

airtransport

logo wilde

logo SE

Anička B O N U S

Príbeh jedného orla

(slovenska verzia)

Príbeh svišťa

ikonka kopie

Živé kamery

Spevavce TANAP

1675

Vtáčí ostrov

001030 002521

Vtáčí ostrov - východ

001030 002671

Kriváň

krivan

 Hniezdo RK

54514527 10205882229610541 5741438571064066048 o

 Hniezdo LM

001024 000309

Lomnický štít

lomni

Bociany - Vavrišovo

1788

Bociany - Partizánska Ľupča

1747

Bociany - Lisková

55

 Bociany - Pribylina

prib

Bociany - Veľká Lomnica

t

 

Návštevníci

DnesDnes1235
CelkovoCelkovo5683307

Reklama

 

kukaj logo6

ropk