Vodáci majú prvé oficiálne nástupné miesto

TATRANSKÁ LOMNICA (21. mája 2022) – Prvé formy mäkkého turizmu po reforme národných parkov boli predstavené verejnosti práve v Tatranskom národnom parku. Svoje vyhradené miesto od dnešného dňa majú už aj vodáci. Meandre horného úseku najdivokejšej slovenskej rieky sú prístupné vyznávačom adrenalínu výlučne v jednomiestnom kajaku či kanoe. Na Belú nastúpia tesne pod miestom jej zrodu, zhruba stopäťdesiat metrov od sútoku Tichého a Kôprovského potoka. 

Prvé oficiálne nástupné miesto pre nadšencov divokej vody v Tatranskom národnom parku dnes napoludnie spoločne s vodákmi otvorili minister životného prostredia Ján Budaj a Pavol Majko, riaditeľ Správy Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici, ktorá týmto krokom vyšla v ústrety ďalšej skupine návštevníkov najstaršieho národného parku na Slovensku.

„Cieľom reformy národných parkov bol aj rozvoj turizmu. Stojíme na mieste, ktoré reaguje na požiadavky adrenalínových nadšencov a zároveň otvára pohľad na nádherný úkaz prírody, kedy sútokom dvoch potokov vzniká divoká rieka,“ uviedol šéf envirorezortu, ktorý sa prešiel po novom prístupovom chodníku až k rieke Belá, kde si vodáci hneď aj otestovali nové nástupné miesto.

„Teší ma, že sa nám s vodákmi, ktorí sa už dlhodobo snažili zoficiálniť svoje aktivity na území najstaršieho národného parku na Slovensku, podarilo nájsť spoločnú reč. Vďaka tomuto nástupnému miestu si užijú až tri a pol kilometra dlhý splav meandrami rieky, ktorá je známa nielen svojou dravosťou, ale i nespútanou krásou. Je domovom mnohých vzácnych rastlín a živočíchov, na obdiv ponúka prekrásne scenérie a možnosť precítiť jej divokosť počas splavu je určite neopísateľným zážitkom,“ konštatoval riaditeľ Správy Tatranského národného parku.

Vodáci sa na nástupné miesto dostanú od parkoviska na Podbanskom po turistickej značke, začiatok prístupovej trasy sa nachádza neďaleko horárne Tichá. Na dravé pereje rieky Belá sa môžu vydať len členovia turistických alebo športových organizácií so zameraním na vodnú turistiku či vodný slalom na jednomiestnom kajaku (K1) alebo kanoe (C1), pričom vystupovať môžu len na označených miestach. Presné pravidlá pre vodákov určuje Zoznam vyhradených miest v Tatranskom národnom parku č. 2/2022 z 19. mája 2022, ktorý vymedzuje aj čas, kedy majú dovolené byť na vode. Podľa neho splavovať Belú môžu začať najskôr hodinu po východe slnka, hodinu pred jeho západom už musia byť na brehu. Športovcov limituje aj dostatok vody v koryte rieky na celom úseku splavu.

Od nástupného miesta pokračuje chodník ďalej k sútoku Tichého a Kôprovského potoka, kde by mala pribudnúť tabuľa, na ktorej si návštevníci Tichej doliny prečítajú, že práve tieto dve tatranské bystriny „dávajú život“ rieke Belá.

 

Jazyk

icon-facebook2
 pomoc

Partneri

logo profinet

airtransport

logo wilde

logo SE

Anička B O N U S

Príbeh jedného orla

(slovenska verzia)

Príbeh svišťa

ikonka kopie

Živé kamery

Spevavce TANAP

1675

Vtáčí ostrov

001030 002521

Vtáčí ostrov - východ

001030 002671

Kriváň

krivan

 Hniezdo RK

54514527 10205882229610541 5741438571064066048 o

 Hniezdo LM

001024 000309

Lomnický štít

lomni

Bociany - Vavrišovo

1788

Bociany - Partizánska Ľupča

1747

Bociany - Lisková

55

 Bociany - Pribylina

prib

Bociany - Veľká Lomnica

t

 

Návštevníci

DnesDnes591
CelkovoCelkovo5893432

Reklama

 

kukaj logo6

ropk