videodokumety2

Chcete nám pomôcť pri netradičných aktivitách, ktoré nie sú podporované zo štátneho rozpočtu?

Správa Tatranského národného parku už niekoľko rokov realizuje rôzne unikátne projekty, ako je napríklad rodinka Arnoldovcov a sledovanie hrdinky orlice Aničky na jej doterajších  dvoch cestách do Afriky, taktiež online prenos na web z ich hniezdenia, aj presun svišťov do Belianskych Tatier, či webkamery z hniezd sokolov sťahovavých, orla skalného, bocianov a rybárika riečneho. Vďaka podpore sponzorov sme založili telemetrické obojky šiestim medveďom v Tatrách a o výsledkoch pozorovaní sme vydali odbornú publikáciu s amatérskym filmom.

Všetky tieto aktivity sa nám darí realizovať iba s Vašou pomocou a láskavou podporou, nakoľko nie sú financované štátom, nie je jednoduché každoročne pokryť  nemalé náklady, ktoré sú s našimi aktivitami spojené...

Preto ak nám fandíte venujte nám dve percentá zo svojej dane, alebo ak môžete podporte nás finančným darom, alebo technickým vybavením...

V prílohe je formulár žiadosti pre občianske združenie zriadené pri Správe Tanapu.

Všetkým Vám patrí veľká vďaka!

Kolektív pracovníkov Správy Tanapu.

 

Občianske združenie LES

1.mája 38

031 01 Liptovský Mikuláš

IČO: 37979035

IBAN : SK69 5600 0000 0081 2182 0001 Prima banka, Liptovský Mikuláš

 

Kontakt:  

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.  

0908 238 453

  

Vyhlásenie o poukázaní 2% z dane si možete stiahnuť tu

 

Štvrtý ročník čistenia brehov Liptovskej Mary

V piatok 11.4.2014 a sobotu 12.4.2014 sa na Liptovskej Mare už po štvrtý krát uskutoční environmentálny deň. Do Environmentálneho dňa sa zapojí niekoľko miestnych organizácií – Cech združení cestovného ruchu Liptov spolu s OOCR REGIÓN LIPTOV, mesto Liptovský Mikuláš, profesionálni a dobrovoľní ochrancovia prírody zo Správy TANAP-u, Obvodný úrad životného prostredia v Liptovskom Mikuláši, tiež pracovníci z Povodia Váhu, rybári, miestne stredné a základné školy a obce.

O význame podujatia svedčia údaje z predošlých ročníkov, kedy dobrovoľníci vyzbierali každým rokom niekoľko ton odpadu. Správa TANAPu vyzýva mládež a širokú verejnosť na účasť na tomto podujatí. Pomocou strážnej služby a dobrovoľníkov zabezpečujeme na vybratých úsekoch separáciu odpadu. Dúfame, že brehy najväčšej vodnej nádrže Slovenska po štvrtom ročníku čistenia brehov Mary budú zase o čosi čistejšie. 

 

Tatranský „telekomunikačný stĺp“ strhla víkendová víchrica

Takmer pred týždňom Správa TANAPu spoločne s firmou PROFI – NET s.r.o. na rodné hniezdo orla Arnolda na Liptove namontovala ″očko″ kameru, ktorou, ak zosadne na pôvodnom hniezde, budeme sledovať  jeho osud aj po návrate z Afriky do Tatranského národného parku.

Skúšobná prevádzka celého komunikačného systému začala v piatok 14.3.2012. Mohli sa o tom presvedčiť aj naši diváci. Víkendom sa počasie zmenilo, citeľne sa zozimilo. Po 18 hodine a 22 minúte došlo k prerušeniu dátového toku, prerušilo sa on-line vysielanie z hniezda na čo nás ihneď upozorňovali desiatky nadšených divákov, ktorí už teraz netrpezlivo očakávajú prílet Arnolda a pozorne sledujú vývoj situácie.  Víchrica, ktorá sa prehnala Tatrami, urobila na prácne vybudovanom systéme svoje. Strom, ktorý nám slúžil ako ″telekomunikačný stĺp″, víchrica zlomila čo malo za následok prerušenie internetovej konektivity ku našej kamere.

Napätie nám stupňuje aj očakávanie či nám náš Arnold priletí a zahniezdi na pôvodnej lokalite. Prílet samčeka orla krikľavého sa blíži. Okamžité preskupenie komunikačnej aparatúry musíme vykonať čo najskôr, aby orol nebol montážou rušený.

Aj na tomto prípade je možné pozorovať, že montáž takejto technológie pod Tatrami nie je len o jednoduchom namontovaní komponentov, ale je tu niekoľko dňové úsilie na údržbu a montáž systému tak, aby naši diváci mali pôžitok. To, že nám v minulosti kameru odcudzil doposiaľ neznámy páchateľ nás neodradilo, neodradí nás ani podtatranská víchrica. Nadšenci zo Správy TANAPu a PROFI - NETu už čoskoro nájdu nový ″prírodný stožiar″ a znovu osadia celú vysielaciu technológiu, ktorú sme včera dočasne odinštalovali aby nedošlo k jej odcudzeniu. Musíme to cele usporiadať, zlomený  strom odstrániť a po sprístupnení terénu začneme tvrdo pracovať na výstavbe. Napokon môžeme byť radi, že víchrica nevyvrátila strom s Arnoldovým hniezdom a preto sa z celého prípadu tešíme. Držíme Arnoldovi pazúriky aby čím skorej priletel a rovnako pevne dúfame a veríme, že ho neodradí, keď bude v jeho okolí po víchrici o niekoľko stromov menej a usídli sa na svojom pôvodnom mieste.

 

Let orlice Aničky

 
TRASA LETU ORLICE ANIČKY PRE ROK 2015/2016

Žltá trasa - cesta Aničky do Afriky

Modrá trasa - cesta Aničky späť na Slovensko

 
TRASA LETU ORLICE ANIČKY PRE ROK 2014/2015

Žltá trasa - cesta Aničky do Afriky

Modrá trasa - cesta Aničky späť na Slovensko

 
TRASA LETU ORLICE ANIČKY PRE ROK 2013/2014

Červená trasa - cesta Aničky do Afriky

Zelená trasa - cesta Aničky späť na Slovensko

Infocentrá

Infocentrum v Pribyline

V Múzeu Liptovskej dediny v Pribyline sa nachádza budova Infocentra Správy Tatranského národného parku. Návštevníci sa tu môžu oboznámiť s dejinami  i súčasnosťou Tatier.

Expozície s faunou a flórou sú navrhnuté tak, že zaujmú širokú verejnosť, aj odborníkov. Správa TANAPu tu pripravuje  v rámci environmemtálnej výchovy rôzne aktivity pre žiakov  pri príležitosti rôznych významných dní, ale i turistov, ktorí zavítajú do múzea Liptovskej dediny. 

 

Videodokumenty

Bahenný kúpeľ 3

 

Rehabilitačná stanica pre kamzíky

https://vimeo.com/492243058/d5efbe6529

 

 

Deň na hniezde orlov sklaných

Domov lesných kúr

 Vlčia svorka

Bahenný kúpeľ 2

Bahenný kúpeľ 2018

 Po stopách rysice

Tatranská rysica 2016

Arnold a Anička, zo života orlov krikľavých 2015

Krikľúne spod Tatier 2013

 

Živá kamera - Bociany Pribylina

Bociany - Pribylina

Réžia : Matka príroda 

Kamera: PROFI - NET s.r.o.

Jazyk

icon-facebook2
 pomoc

Partneri

logo profinet

airtransport

logo wilde

logo SE

Anička B O N U S

Príbeh jedného orla

(slovenska verzia)

Príbeh svišťa

ikonka kopie

Živé kamery

Spevavce TANAP

1675

Vtáčí ostrov

001030 002521

Vtáčí ostrov - východ

001030 002671

Kriváň

krivan

 Hniezdo RK

54514527 10205882229610541 5741438571064066048 o

 Hniezdo LM

001024 000309

Lomnický štít

lomni

Bociany - Vavrišovo

1788

Bociany - Partizánska Ľupča

1747

Bociany - Lisková

55

 Bociany - Pribylina

prib

Bociany - Veľká Lomnica

t

 

Návštevníci

DnesDnes17
CelkovoCelkovo5794807

Reklama

 

kukaj logo6

ropk