Hlaváčik jarný

Príroda sa konečne zobudila z dlhého zimného spánku. Jej prebúdzanie nebolo postupné ako po iné roky, ale nástup vegetácie sa udial obrovským skokom. Konečne po jednotvárnej snehovej belobe, ktorá dlhú dobu prikrývala krajinu sa lúky sfarbujú od kvitnúcich druhov.

Hlavne jarné kvety, ktoré ako prvé vykúkajú z ešte suchej trávy pritiahnu pohľad okoloidúcich. Jedným z týchto druhov je aj hlaváčik jarný (Adonis vernalis). Svojimi veľkými žltými kvetmi upúta už z diaľky. Napriek tomu, že sa jedná o druh, ktorý rastie hlavne v xerotermných trávnatých spoločenstvách nížin a pahorkatín v panónskej oblasti, pri Poprade dosahuje severnú hranicu rozšírenia na Slovensku. Severne a severozápadne od obce Hôrka rastie tento druh izolovaný od súvislého výskytu v Slovenskom krase a južnej časti Slovenska v počte niekoľko stoviek jedincov.

Ak sa teda počas jarných prechádzok vyberiete do okolia Hôrky, žltnúce sa trsy veľkých kvetov určite neprehliadnete. Majte však na pamäti že ide o zraniteľný a vzácny druh našej prírody, ktorý nie je dovolené trhať alebo vykopávať. Spoločenská hodnota jedného kvetu je stanovená na 49,79 €.

 

Foto: Archív TANAPu

__________________________________________________________________________________________________________

Language

icon-facebook2
 pomoc

Partners

logo profinet

Slovenske -elektra rne Logo CMYK

airtransport

wild

Eagle Anička BONUS

Story of one eagle

(english version)

Marmoth Story

ikonka kopie

Live Cams

Kriváň peak

krivan

Visitors

TodayToday1248
All DaysAll Days5683320

Advertising

 

kukaj logo6

ropk