Rekordér z vtáčej ríše orol krikľavý pod kontrolou odborníkov zo Správy TANAPu

Veľké prianie kolektívu pracovníkov Správy TANAPu bolo dňa 14. 8. 2013 splnené. V doobedňajších hodinách bol v liptovskej kotline na prvý pokus odchytený do jemnej ornitologickej siete 4-5 ročný samček orla krikľavého. Jeho hmotnosť bola 1 450 g. Odchyt bol vykonaný neďaleko jeho hniezdiska. Mláďa má tento pár ešte na hniezde.

Pomocou špeciálnych tenkých popruhov bola orlovi na chrbát umiestená miniatúrna solárna vysielačka o hmotnosti 30 g. Signál z nej bude určovať polohu orla, takže na mape budeme vidieť jeho aktuálnu polohu. Orol bol následne okrúžkovaný, dostal meno Arnold. Pod týmto menom v polovici septembra začne svoju dlhú púť až do juhovýchodnej Afriky.

Je to po prvý krát, čo z Liptova budeme sledovať orla krikľavého na jeho migračnej ceste v priamom prenose. Projekt je zaujímavý pre širokú verejnosť aj odborníkov. Navrhla ho Správa TANAPu v spolupráci so spoločnosťou Slovenské elektrárne a.s. člen skupiny Enel.

Dlho pripravovaný projekt – online sledovanie pohybu odchyteného jedinca teda začal. V dohľadnej dobe bude možné sledovať GPS pozície Arnolda priamo on-line na web stránke Správy TANAP-u, Slovenských elektrární, a.s. a MŽP SR.

 


Language

icon-facebook2
 pomoc

Partners

logo profinet

Slovenske -elektra rne Logo CMYK

airtransport

wild

Eagle Anička BONUS

Story of one eagle

(english version)

Marmoth Story

ikonka kopie

Live Cams

Kriváň peak

krivan

Visitors

TodayToday1461
All DaysAll Days5317352

Advertising

 

kukaj logo6

ropk