Aj nenápadné druhy majú obrovskú hodnotu

Niektoré druhy rastlín upútajú už z diaľky svojim vzrastom, farebnosťou kvetou, zvláštnym tvarom listov. No existujú aj druhy, ktorých vzhľad nie je taký atraktívny a možno práve z tohto dôvodu sú často prehliadané.

Takýmto druhom je určite aj sitina gaštanovohnedá, ktorá má na Slovensku už iba jednu lokalitu výskytu. Viazaná je na prameniská v subalpínskom až alpínkom stupni a optimálne podmienky našiel v jednej z dolín vo Vysokých Tatrách. Na plošne malej lokalite (asi 5 m2) v tomto roku kvitlo 16 kusov tohto nenápadného druhu, ktorého výška nepresahuje 20 cm. Ak by ste očakávali kvety, aké si každý z nás najčastejšie predstaví, boli by ste sklamaný. Kvety zbadáte až po lepšom prizretí sa. Nepútajú ani farbou, ani veľkosťou. U nás kvitne od polovice júla, do konca augusta.

Vzhľadom na jeho vzácnosť bola spoločenská hodnota jednej rastliny stanovená na 82,95 € a druh bol zaradený aj medzi kriticky ohrozené druhy našej flóry. Sitina gaštanovohnedá je zaradená medzi druhmi, na ktorých ochranu sa vyhlasujú chránené územia.

 


__________________________________________________________________________________________________________

Language

icon-facebook2
 pomoc

Partners

logo profinet

Slovenske -elektra rne Logo CMYK

airtransport

wild

Eagle Anička BONUS

Story of one eagle

(english version)

Marmoth Story

ikonka kopie

Live Cams

Kriváň peak

krivan

Visitors

TodayToday1395
All DaysAll Days5317286

Advertising

 

kukaj logo6

ropk