Záchrana 222 ročnej lipy

Správa TANAP-u dňa 31.10.2013 spolu s vlastníkom pozemku - obcou Liptovská Teplá a v spolupráci s arboristickou firmou BAUBAB z ČR (firma špecializujúca sa na ošetrovanie stromov) zrealizovala ošetrenie 222 ročnej chránenej lipy veľkolistej v obci Liptovská Teplá (kat. úz. Madočany). Táto lipa si v rebríčku najhrubších chránených stromov v TANAP-e vyslúžila druhé miesto, a to obvodom kmeňa 602 cm vo výške 1,3 metra nad zemou. 

K tomuto opatreniu sme pristúpili z toho dôvodu, že táto lipa mala zhoršený zdravotný stav a rastie priamo nad miestnou cestnou komunikáciou. Zásahom sledujeme zvýšenie bezpečnosti, nakoľko vlastník pozemku, na ktorom drevina rastie má zo zákona povinnosť starať sa o ňu a ošetrovať ju. Obvodovou redukciou koruny sme posilnili stabilitu stromu, tak aby nedošlo k rozlomeniu koruny a zdravotným rezom zabránime ďalšiemu padaniu suchých konárov. V neposlednom rade týmto ošetrením dosiahneme predĺženie funkčnej životnosti toho chráneného stromu. 

Podobné ošetrenie Správa TANAP-u v spolupráci s firmou BAUBAB zrealizovala minulý rok na lipe veľkolistej v Ľubochni pri endokrinologickom ústave.

 

Language

icon-facebook2
 pomoc

Partners

logo profinet

Slovenske -elektra rne Logo CMYK

airtransport

wild

Eagle Anička BONUS

Story of one eagle

(english version)

Marmoth Story

ikonka kopie

Live Cams

Kriváň peak

krivan

Visitors

TodayToday311
All DaysAll Days5228967

Advertising

 

kukaj logo6

ropk