Príbeh myšiaka hrdzavého

Myšiak hrdzavý je skôr teplomilný stepný druh dravca. Je o niečo väčší ako náš myšiak lesný. Má hrdzavé sfarbenie a svetlý chvost. V Európe hniezdi na Balkáne, v Rusku, na Ukrajine a v Maďarsku, no v posledných rokoch sa jeho hniezdny areál rozširuje a myšiak hrdzavý je pravidelne pozorovaný aj na území Slovenska. Väčšina myšiakov hrdzavých zimuje na Balkáne, alebo v Afrike.

V roku 2013 bol v kompetenčnom území Správy TANAPu, pri Poprade, nájdený zranený myšiak hrdzavý, ktorému chýbala časť ľavej nohy. Dravec pravdepodobne doplatil na krutosť človeka, keď sa chytil do kovovej pasce, ktorá mu amputovala nohu. Zranený myšiak putoval do Záchrannej stanice v Zázrivej, kde mu bola poskytnutá odborná starostlivosť. V jeseni 2013 mal ranu zahojenú a dobre lietal. Záchrannú stanicu opustil v dobrej kondícii a zostávalo dúfať, že si dokáže uloviť korisť aj s jednou nohou a na slobode prežije.

Dňa 24.3.2014 bol na Orave pri obci Hladovka nájdený zmoknutý a trochu vysilený myšiak hrdzavý. Podľa amputovanej ľavej nohy nebolo pochýb, že sa jedná o toho istého jedinca. Myšiak bol ešte v ten istý deň dopravený do Záchrannej stanice v Zázrivej. Nejaký čas tu pobudne. Naberie stratenú energiu a bude opäť vypustený na slobodu. Keď dokázal prežiť niekoľko mesiacov zimy, aj keď mimoriadne miernej, v jarnom a letnom období to určite zvládne. Nevzdal sa ani po takomto vážnom zranení, a to aj napriek tomu, že musí žiť s týmto zvláštnym a trvalým hendikepom. Šancu žiť na slobode si určite zaslúži. Držíme mu palce.

 

Language

icon-facebook2
 pomoc

Partners

logo profinet

Slovenske -elektra rne Logo CMYK

airtransport

wild

Eagle Anička BONUS

Story of one eagle

(english version)

Marmoth Story

ikonka kopie

Live Cams

Kriváň peak

krivan

Visitors

TodayToday1989
All DaysAll Days5456907

Advertising

 

kukaj logo6

ropk