Kolízie vtákov

V súvislosti s jesennou migráciou vtáctva, ktorá je už v plnom prúde a zvyšujúcim sa počtom nájdených a poranených vtákov končiacich v našej rehabilitačnej stanici, chceme upozorniť na niekoľko dôvodov prečo ku zraneniam dochádza a na možnosti ako tomu predchádzať alebo aspoň z časti zabrániť.

Na Slovensku sa stretávame najčastejšie s úhynmi operencov  po nárazoch do elektrických vedení a presklených plôch.  Sú to nielen veľké presklené budovy, protihlukové bariéry pri cestách, ale aj rodinné domy so zrkadlujúcimi oknami. Práve na našich domoch a bytoch môžeme jednoduchým spôsobom pomôcť znížiť úmrtnosť vtákov, ktoré pri hľadaní potravy alebo preletoch v teritóriu nezaregistrujú prekážku akou môže byť i vaše okno.

Overeným, jednoduchým a najlacnejším spôsobom sú jednoduché  samolepky so siluetami vtákov ale i iných ornamentov nalepených na oknách. Pri dodržaní malých rozstupov fungujú veľmi účinne. Existujú samolepky klasické ale i s UV efektom, pre ľudské oko takmer neviditeľné pre vtáka naopak neprehliadnuteľné.

Dávame do pozornosti link na web stránku kde je možné samolepky objednať http://vtaky.sk/stranka/189-Vtaky-a-sklo.html, prípadne siluety vtákov, ktoré sa dajú stiahnuť z PDF súboru na našej stránke /TANAP špeciál – Environmenálna výchova/ a vytlačiť doma, prípadne v profesionálnych tlačiarňach na kvalitnú lepiacu vode odolnú fóliu.

 

Language

icon-facebook2
 pomoc

Partners

logo profinet

Slovenske -elektra rne Logo CMYK

airtransport

wild

Eagle Anička BONUS

Story of one eagle

(english version)

Marmoth Story

ikonka kopie

Live Cams

Kriváň peak

krivan

Visitors

TodayToday491
All DaysAll Days3628821

Advertising

 

kukaj logo6

ropk