Bocian Vavrinec mieri spod Tatier do Afriky

Príbeh Vavrinca, bociana bieleho sa začal 10. augusta, kedy sme ho prijali do rehabilitácie na Správe TANAPu. Občania, ktorým nebol ľahostajný osud nelietajúceho bociana pri obci Mlynčeky, nás kontaktovali a my sme sa rozhodli o jeho odchyt a následné ošetrenie. Pracovné meno dostal podľa dňa v kalendári, kedy bol nájdený. Po skontrolovaní zdravotného stavu bolo jasné, že išlo o náraz do prekážky, ktorý spôsobil ľahké poranenie krídla a preto nebol dočasne schopný letu. K úspešnému zotaveniu mu stačil jeden týždeň oddychu a dostatok výdatnej potravy.

Časť slovenskej populácie bocianov už začala svoju jesennú púť do Afriky a preto bol najvyšší čas Vavrinca vrátiť späť do voľnej prírody. Vďaka podpore slovenských elektrární a. s. disponujeme solárnymi vysielačkami a preto vyliečený bocian sa stane na určité obdobie predmetom bližšieho poznania migračnej trasy na zimoviská jedincov z podtatranskej oblasti. Na pomoc pri inštalácii vysielačky sme si prizvali zoológa a odborníka na telemetriu RNDr. Luboša Peškeho z Prahy.

Vďaka moderným technológiám bude možné sledovať Vavrinca niekoľko sezón nepretržite počas jeho migrácie do Afriky, zimovania a dúfame, že aj počas opätovného návratu na Slovensko. Vďaka telemetrii opäť priblížime priaznivcom živej prírody príbeh jedného bociana s množstvo zaujímavých faktov z jeho života.

K dnešnému dňu sa Vavro nachádza pri meste Brašov v rumunskej časti Karpát. Na lokalite sa zdržiava už tretí deň a predpokladáme, že tu je dostatok vhodnej potravy, aby mohol prekonať Făgăraș, najvyššie a najrozľahlejšie pohorie Rumunska.

Let Vavrinca z pohľadu jeho výškovej úrovne môžete sledovať v 3D GPS vizualizácií na: http://doarama.com/view/2434251

 

Language

icon-facebook2
 pomoc

Partners

logo profinet

Slovenske -elektra rne Logo CMYK

airtransport

wild

Eagle Anička BONUS

Story of one eagle

(english version)

Marmoth Story

ikonka kopie

Live Cams

Kriváň peak

krivan

Visitors

TodayToday1599
All DaysAll Days3920973

Advertising

 

kukaj logo6

ropk