Jesenné sčítanie kamzíkov v roku 2020

V rámci každoročného sčítania bolo na slovenskej strane Tatier zaevidovaných 653 kamzíkov a na poľskej časti pohoria ďalších 330 jedincov. Celkový počet tak zastal na čísle 983 kamzíkov, z ktorých bolo identifikovaných 69 tohtoročných mláďat. Pohlavná štruktúra vyšla takmer vyrovnaná, avšak 574 jedincov bolo pre veľké vzdialenosti neidentifikovaných.

Kamzíky v rámci tohtoročného jesenného sčítania teda rekordy nelámali. Dôvody tak nízkeho počtu budú súvisieť pravdepodobne s faktom, že unikli pozornosti sčítajúcich. Pevne dúfame, že v nasledujúcich sezónach sa priblížime k presnejším dátam o početnosti tohto ikonického druhu Tatier.

Počas sčítania nie je núdza aj o zaujímavé pozorovania iných chránených živočíchov. Stretnutie s kohútom tetrova hoľniaka počas nepravého toku, bolo asi tým najintenzívnejším zážitkom. Tento hrdý bojovník si tesne pri turistickom chodníku bránil svoje teritórium a neokúňal sa zaútočiť aj na topánku zamestnanca Správy TANAPu.

Zaujímavé bolo sledovať kŕdeľ krkavcov na vrchole jedného z tatranských vrcholov, ktoré predvádzali priam akrobatické kúsky so zľadovateným snehom. Vtáky naberali do zobákov kúsky ľadu a po spustení ich lietaním na chrbte chytali opäť do zobáka. Takéto pôsobivé lety je možné pozorovať hlavne počas svadobných letov v jarnom období. Tento inteligentný vták však stráca plachosť aj tam kde by sme to nečakali. Áno hovoríme o tatranských končiaroch, kde už nie je raritou vidieť krkavce brať z rúk turistov kúsky potravy. Podobné prípady sú už zaznamenané žiaľ aj u spevavcov čakajúcich pri turistických chodníkoch. Takto pozmenené správanie divo žijúcich zvierat je následkom ponechávanie zbytkov potravín vo vysokohorskom prostredí niekedy aj zámerne. Správa TANAPu preto apeluje na návštevníkov parku aby neovplyvňovali chovanie divých zvierat v ňom žijúcich a radšej obdivovali ich prirodzené správanie a plachosť.

Language

icon-facebook2
 pomoc

Partners

logo profinet

Slovenske -elektra rne Logo CMYK

airtransport

wild

Eagle Anička BONUS

Story of one eagle

(english version)

Marmoth Story

ikonka kopie

Live Cams

Kriváň peak

krivan

Visitors

TodayToday795
All DaysAll Days5738966

Advertising

 

kukaj logo6

ropk