Niektoré medvede sú aktívne aj v zime

Podľa záznamov z fotopascí (pre zobrazenie videa klik na zvýraznený text) a pozorovaní pobytových znakov zvierat priamo v teréne, je táto zima špecifická pomerne vyšším počtom aktívnych medveďov v porovnaní s tými predošlými. Výnimku tvoria medvedice, ktoré idú rodiť mláďatá práve v tomto období. 

Fotopasca kolegu Petera Zimmermanna zachytila troch pestúnov hľadajúcich pod snehom bukové oriešky, ktorými v roku 2020 príroda nešetrila. 

Podľa stôp sa traja medvedí súrodenci pohybovali takmer výlučne v lokalitách s výskytom buka. Tak ako sa hovorí ,,Zvyk je železná košeľa’’, tak z času na čas chodia kontrolovať aj blízke krmoviská a vnadiská. Podobná situácia sa opakuje aj v iných častiach kompetenčného územia Správy TANAPu s výskytom bukových lesov.

Nie každý rok je však hojný na bukvice. Po väčšinu rokov môžeme nájsť len málo bukvíc či prázdne škrupinky bez jadier. Semenné roky podobné tomu minulému sú približne každých 7-10 rokov. Vďaka štedrej úrode bukvíc v lesoch sa počas minulého roka v podstatnej miere znížil výskyt medveďa hnedého v kukuričných lánoch. 

Bukvice v dávnej minulosti nechýbali ani v jedálničku človeka. Vďaka sladkastej chuti sa jedli ako čerstvé, obvarené či opečené a prikrmovali sa s nimi aj hospodárske zvieratá. 

Language

icon-facebook2
 pomoc

Partners

logo profinet

Slovenske -elektra rne Logo CMYK

airtransport

wild

Eagle Anička BONUS

Story of one eagle

(english version)

Marmoth Story

ikonka kopie

Live Cams

Kriváň peak

krivan

Visitors

TodayToday1363
All DaysAll Days5231871

Advertising

 

kukaj logo6

ropk