Preletel dva svetadiely smrť našiel v jednej z podtatranských dedín

Nepoznáme viac priateľského a ikonického operenca, ktorý sa zapísal do ľudského povedomia svojou majestátnosťou, príkladnou rodičovskou starostlivosťou a hlavne naviazanosťou na stavby, ktoré vznikli výlučne ľudskou činnosťou.

Pud a vytrvalosť ženú bocianov bielych absolvovať strastiplnú cestu medzi dvoma kontinentmi až dvakrát za rok. Človek si len ťažko vie predstaviť čomu musia sťahovavé druhy vtáctva  čeliť počas približne mesačnej cesty, kým dorazia zo zimovísk na svoje hniezdiská a späť. Táto dlhá púť je často sprevádzaná nepriazňou počasia, pytliactvom či strieľaniu na vtáky zväčša len tak zo zábavy. Každopádne po prílete na “mierumilovné“ Slovensko zrejme toto nebezpečenstvo nekončí. To, že len pred niekoľkými dňami nahlásený uhynutý bocian z  obce Pribylina bude práve obeťou strelného usmrtenia, by asi nepredpokladal nikto z nás. V tele bociana bolo po RTG vyšetrení nájdených minimálne 5 brokov. Rany na hrudi, krídle a hlave boli čerstvé a preto staršie zranenia sme mohli s určitosťou ihneď vylúčiť.

V súvislosti s týmto vtáčím nešťastím Správa TANAPu podala trestné oznámenie orgánom činným v trestnom konaní na prešetrenie spáchania trestného činu usmrtenia chráneného druhu živočícha. Spoločenská hodnota bociana bieleho je súčasnosti stanovená na 2300 €. 

Language

icon-facebook2
 pomoc

Partners

logo profinet

Slovenske -elektra rne Logo CMYK

airtransport

wild

Eagle Anička BONUS

Story of one eagle

(english version)

Marmoth Story

ikonka kopie

Live Cams

Kriváň peak

krivan

Visitors

TodayToday741
All DaysAll Days5794774

Advertising

 

kukaj logo6

ropk