Sčítanie kamzíkov 2021

Tohtoročné sčítanie kamzíkov zamerané predovšetkým na zistenie novonarodených mláďat prebiehalo za mimoriadne teplého počasia, čo sa odzrkadlilo aj na celkovom výsledku napočítaných kamzíkov.

Počas horúcich dní kamzíky vyhľadávajú úkryty pred slnkom a teplom a za takýchto podmienok je ich aktivita minimálna. Výsledný počet jedincov sme sa pre tentokrát rozhodli nezverejňovať z dôvodu, že číslo napočítaných kamzíkov zo 7. júla, by sa nezakladalo na skutočnosti. Čriedy kamzíkov sú priebežne monitorované pracovníkmi Správy TANAPu v priebehu celého roka a preto už vopred vieme predpokladať ich približnú početnosť v rámci jednotlivých dolinových celkov na slovenskej strane Tatier. V sčítací deň sa mnohé kamzíky ukrývali pred páľavou v puklinách tatranských skál, kde už pracovníkom Správy TANAPu, ŠL TANAPu, TPNu a ďalším dobrovoľníkom nepomohli ďalekohľady a ani monokuláre. Tie ktoré neunikli našej pozornosti sa v mnohých prípadoch delili o miesto v tieni s vysokou zverou.

Na oblohe sme mali možnosť pozorovať loviace orly skalné a cez kosodrevinu sa predierajúce medvede hnedé. Takúto tatranskú idylku vedia pokaziť pohľady na všadeprítomné bivaky s množstvom odpadkov. Deň sčítania kamzičej zveri je dôležitý aj z hľadiska monitoringu javov súvisiacich s prítomnosťou človeka vo vysokohorskom prostredí. Jedným z mnohých zo sledovaných vplyvov je aj erózia turistických chodníkov. Pokiaľ v málo navštevovaných lokalitách sa môžeme kochať chodníkom posiatym početnou kvetenou na niektorých ostávajú už len hlboké zárezy do materskej horniny.

 

 

Language

icon-facebook2
 pomoc

Partners

logo profinet

Slovenske -elektra rne Logo CMYK

airtransport

wild

Eagle Anička BONUS

Story of one eagle

(english version)

Marmoth Story

ikonka kopie

Live Cams

Kriváň peak

krivan

Visitors

TodayToday369
All DaysAll Days5229025

Advertising

 

kukaj logo6

ropk