Spolupráca samospráv, vlastníkov a ochrany prírody v Hozelci

Posledný októbrový týždeň sa podarilo spojiť sily a zorganizovať brigádu v území európskeho významu Gánovské slaniská v katastrálnom území obce Hozelec. Stretli sa tu vlastníci územia (Urbariát Hozelec), zástupcovia z obcí Hozelec a Gánovce a pracovníci Štátnej ochrany prírody SR. Všetci vybavení hrabľami, vidlami, pílami, krovinorezmi, všetci ochotní pracovať a pomôcť. Práce spočívali v odstraňovaní náletových drevín a krov v lokalite Biela skala a kosenia a odstraňovania stariny pri prvom prameni pri obci Gánovce. Vývery silne mineralizovaných vôd tu podmienili vznik biotopu karpatských travertínových slanísk, ktorý sa vyvinul iba v severnej časti Slovenska a jeho výskyt je obmedzený na plošne malé územia.

Na miestach, kde sa minerálna voda rozlieva po povrchu vytvárajú vyzrážané soli CaCO3 (uhličitan vápenatý) zaujímavé tvary a motívy. Vyskytujú sa v podobe povlakov, zrniek a hrudiek. Kameň, ktorý vznikol z vody v okolí minerálneho prameňa je živý, pretože stále rastie a vyvíja sa. Na plochách, ktoré však prestane ovplyvňovať minerálna vody dochádza k jeho rýchlemu zvetrávaniu a slanomilnú vegetáciu vystriedajú prevažne suchomilné druhy.

Na zasolených pôdach našli vhodné podmienky pre existenciu slanomilné druhy (fyziologickými, morfologickými i anatomickými vlastnosťami podobné tým, ktoré osídľujú morské pobrežie). Ide o vzácne, chránené a ohrozené druhy rastlín. Mnohé z nich sú na hranici vyhynutia.

Teší nás, že aj v tejto zvláštnej dobe, ktorá nepraje stretávaniu sa a spolupráci, sa podarilo zorganizovať takéto podujatie a pomohlo sa jedinečnému územiu. Túto zmenu určite ocenia aj návštevníci údolia, ktorí trasu okolo prameňov využívajú na relax a oddych v prírode.

Naše poďakovanie patrí Urbariátu Hozelec, obci Hozelec a obci Gánovce.

 

Language

icon-facebook2
 pomoc

Partners

logo profinet

Slovenske -elektra rne Logo CMYK

airtransport

wild

Eagle Anička BONUS

Story of one eagle

(english version)

Marmoth Story

ikonka kopie

Live Cams

Kriváň peak

krivan

Visitors

TodayToday1138
All DaysAll Days5233463

Advertising

 

kukaj logo6

ropk