Nevšedné vtáčie kino pripravili pracovníci Správy Tatranského národného parku už pred Vianocami.

Veľmi dobrá správa pre širokú verejnosť ako aj odborníkov je, že posledné jednanie Správy TANAP-u s renomovanou firmou PROFI–NET s.r.o. zaoberajúcou sa špeciálne kamerovými prenosmi z prírody ukázalo, že aj po nepríjemnej záležitosti, keď bola v jeseni odcudzená prenosová kamera z kamzičieho a svištieho biotopu Tatier, prenosy vzácnych živočíchov z Tatier budú pokračovať. Preto, aby sme život spevavcov v tatranskej kotline mohli sledovať na internete ako aj doma v obývačke alebo kdekoľvek inde vo svete, Správa TANAP-u bude pri prenosoch vykonávať určité bezpečnostné opatrenia. Aby sa krádež prenosového zariadenia nezopakovala, intenzívnejšia bude strážna služba a zároveň sa využije aj najmodernejšia technika pri sledovaní a to fotopasce, ktoré nám môžu identifikovať prípadného páchateľa alebo narušiteľa teritória snímania.

Správa TANAP-u sa v zimnej sezóne zamerala na spevavce, ktoré sú v Liptovskej kotline počas mrazov ťažko skúšané dúfajúc, že bude možné znovu uvidieť rozmanité druhy vtákov, ktoré si prídu v zimnom období prilepšiť.

Kŕmidlo pre vtákov, ktoré bude sledované web kamerou, je na špeciálnom podstavci, aby sa k nemu nedostali mačky a kuny, ktoré by si radi pochutili na operencoch. Dôležite je vybrať pre kŕmidlo bezpečné miesto, kde majú prehľad a kde je dostatok stromov vhodných pre úkryt vtáctva pred prirodzenými predátormi, ktorými sú aj dravé vtáky.

V zime, keď je veľa snehu a väčšie mrazy, vtáci majú nedostatok potravy. V tomto čase im môžeme pomôcť vhodným prikrmovaním. Vtáctvo si rado pochutí na slnečnici, maku aj nesolenom živočíšnom tuku.

Už štyri roky Správa TANAP-u umožňuje širokej verejnosti a odborníkom prenášať online prenosy z rôznych kútov nášho najstaršieho parku. Tentoraz je kamerový systém nainštalovaný v Liptovskej kotline blízko ľudských obydlí, kde na prevádzku kamery netreba solárne panely. Priame prenosy za rok 2012 si pozrelo na našich stránkach vyše 4 miliónov návštevníkov. Filmový záznam je nepretržite zaznamenávaný a ukladaný na pevný disk. Ukončenie prenosu určí samo počasie. Bude to pravdepodobne koncom marca.

Návštevník našej stránky www.spravatanap.sk („živá kamera“) a stránky www.kukaj.sk môže detailne sledovať denné správanie a prikrmovanie vtákov. Priamy prenos je možné sledovať taktiež na stránke MŽP SR.

 


Foto: Archív TANAPu

__________________________________________________________________________________________________________ 

Language

icon-facebook2
 pomoc

Partners

logo profinet

Slovenske -elektra rne Logo CMYK

airtransport

wild

Eagle Anička BONUS

Story of one eagle

(english version)

Marmoth Story

ikonka kopie

Live Cams

Kriváň peak

krivan

Visitors

TodayToday1312
All DaysAll Days5683384

Advertising

 

kukaj logo6

ropk