TANAP vystavuje

Správa TANAPu pripravila a nainštalovala výstavu v átriu hlavnej budovy Ministerstva životného prostredia SR v Bratislave.

Keďže si 18. decembra pripomíname 64 rokov od prijatia zákona o Tatranskom národnom parku (s účinnosťou od 1. januára 1949), výstava približuje množstvo úsilia, ktoré je potrebné na zachovanie rozmanitosti živej a neživej prírody. Územie národného parku slúži okrem svojho hlavného poslania, ktorým je ochrana mimoriadnych hodnôt územia, aj pre potreby turistiky, rekreácie, športu a poznávania. Ročne navštívi národný park takmer 3,5 mil. návštevníkov.

Územie národného parku zaberá rozlohu 73 800 ha. Náš najstarší národný park má veľa prvenstiev. Okrem nich výstava približuje činnosti, ktoré súvisia s ochranou vzácneho živočíšstva a rastlinstva.

Glaciálny relikt, kamzík vrchovský tatranský, presiahol tento rok magickú hranicu 1 000 jedincov. Svište sú tiež stabilizované. Správa TANAPu v rokoch 2008 – 2010 vykonala ich reštitúciu – prenieslo sa 18 jedincov svišťa zo Západných Tatier do Belianskych Tatier, kde v roku 2007 vyhynuli pravdepodobne rukou človeka. Zatiaľ sa im na staronovej lokalite darí.

Medvede v Tatrách sa s príchodom snehovej pokrývky už uložili na zimný spánok. Ich monitoring sa vykonáva najnovšími metódami. Už 5 jedincov je telemetricky sledovaných pomocou satelitného Gps/GSM obojka.

Inštalácia fotopascí pri monitoringu chránených druhov živočíchov, ich pravidelná kontrola profesionálnymi strážcami zodpovednými za monitorované lokality, slúži na zisťovanie početnosti a porovnanie stavov z minulých rokov. Napomáhajú tiež v boji proti pytliactvu.

Správa Tatranského národného parku každoročne realizuje manažmentové opatrenia na zlepšenie stavu niektorých chránených lokalít rastlín a živočíchov, čím napomáhame k vytvoreniu vhodnejších podmienok pre ich existenciu.

Tento rok, zásluhou ojedinelého projektu, 4 milióny návštevníkov kliklo na stránky Správy TANAPu, ktorá už štvrtú sezónu umožňuje širokej verejnosti a odborníkom sledovať online prenosy z rôznych kútov Tatranského národného parku. Web kamery sme vynášali do alpínskeho stupňa ku kamzíkom a svišťom, tiež k orlovi skalnému i sokolovi sťahovavému. Taktiež v popradskej a liptovskej kotline bolo možné vidieť do hniezda bocianov a sokola myšiara. V zimných mesiacoch je kamera tradične inštalovaná ku krmítku spevavého vtáctva.

 


Foto: Archív TANAPu

__________________________________________________________________________________________________________

 

Language

icon-facebook2
 pomoc

Partners

logo profinet

Slovenske -elektra rne Logo CMYK

airtransport

wild

Eagle Anička BONUS

Story of one eagle

(english version)

Marmoth Story

ikonka kopie

Live Cams

Kriváň peak

krivan

Visitors

TodayToday1279
All DaysAll Days5683351

Advertising

 

kukaj logo6

ropk