Príbeh bocianej rodinky pred web kamerou pokračuje

Piatym rokom vďaka web kamerám umožňuje Správa TANAPu širokej verejnosti prenášať on-line prenosy z rôznych kútov nášho najstaršieho  národného parku. Končiare Tatier sa belejú od snehu, neprekážalo to bocianovi ktorý dňa 9.4.2013 o 11 h priletel na svoje tradičné hniezdo do Liptovskej kotliny. Prvý prilieta samček. Široká verejnosť a odborníci budú môcť aj tento rok sledovať príbeh bocianej rodinky od príletu, párenia, vyliahnutie vajec, výchovu mláďat až po vyletenie bocianov z hniezda. Projekt on-line prenos z bocianieho hniezda pracovníci Správy TANAPu spoločne s firmou PROFI-NET s.r.o. zahájili dňa 10.4.2013.

Nová otočná kamera s kvalitným priblížením (zoomom) a ďalšími technickými vymoženosťami sú nainštalované na komíne základnej školy. Celé technické vybavenie je vzdialené od hniezda 20 m, takže bociany nie sú prítomnosťou prenosovej techniky vyrušované. Územie neskoršie bude snímať ešte jedna kamera č. 2 vzdialená od hniezda 200 m. Priamy prenos nám detailne bude monitorovať etológiu jednej bocianej rodinky. Ktorý divák prvý zistí na hniezde znášku vajíčok a dá nám to vedieť emailom na adrese This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. bude vecne odmenený.

Záujem o naše prenosy láme rekordy z predchádzajúcich prenosov. Bocianiu rodinku budeme kamerami monitorovať pravdepodobne do poslednej dekády augusta, keď mladé bociany sa budú s rodičmi pripravovať na odlet do svojich zimovísk v Afrike.

Kamerové systémy plánujeme rozšíriť spolu so  sponzorom  web prenosov firmou PROFI–NET. Pre našich divákov počas leta chystáme ešte niekoľko on-line prenosov . Nechajme sa teda prekvapiť.

V čase, kedy sú kamery napájané z elektrickej siete a nie zo solárnych panelov ako pri prenosoch z alpínskeho stupňa domnievame sa, že výpadky prenosu budú výnimočné a minimálne. Preto vychutnajme si cez letné mesiace detailne priblížený on-line život bocianej rodinky.

Budeme radi, keď si kliknete na stránku www.spravatanap.sk (živá kamera), dozviete sa viac z našej práce online prenosov a tiež na stránku www.kukaj.sk  

   

Foto: Archív TANAPu

__________________________________________________________________________________________________________

Language

icon-facebook2
 pomoc

Partners

logo profinet

Slovenske -elektra rne Logo CMYK

airtransport

wild

Eagle Anička BONUS

Story of one eagle

(english version)

Marmoth Story

ikonka kopie

Live Cams

Kriváň peak

krivan

Visitors

TodayToday1295
All DaysAll Days5683367

Advertising

 

kukaj logo6

ropk